Rozbłyski klasy M1.6, M1.9, M5.0 i M3.4 (16-17.07) i słabe CME z możliwością napływu na Ziemię

W nocy z wtorku na środę region aktywny 3753 wygenerował umiarkowanie silny rozbłysk klasy M1.6 z maksimum o godz. 21:24 UTC, po którym już o godz. 22:06 UTC nastąpiło maksimum rozbłysku klasy M1.9 z regionu AR3744. Zjawisku towarzyszyła emisja radiowa typu II i IV i uwolnienie koronalnego wyrzutu masy (CME).

Wyrzut należał zdecydowanie do tych wolniejszych i mniej okazałych na zobrazowaniach koronograficznych, ale jego uwolnienie jest pewne, co w związku z pozycją regionu 3744 względnie niedaleko jeszcze od centrum tarczy słonecznej, którą minął dwie doby temu, pozwala liczyć na niemal bezpośrednie ukierunkowanie tego CME ku Ziemi.

 
 
Kolejno: rozbłyski klasy M1.6, M1.9, M5.0 i M3.4 w obszarach aktywnych 3753, 3744 i 3743. Wszystkie zjawiska były mniej lub nieco bardziej eruptywne i zaistniały w niedużej odległości od centrum tarczy, co pozwala mieć nadzieję na dotarcie do Ziemi całkiem korzystnie ukierunkowanych CME, jednak indywidualnie nie były to zdarzenia o dużym potencjale do wzburzenia aktywności geomagnetycznej. Bardziej szans na jej wzburzenie należałoby upatrywać w nałożeniu się tych erupcji w niewielkim czasie i zwiększoną tym samym gęstość wiatru, co może wspomóc nasilenie parametrów magnetycznych, kluczowych dla rozwoju burzy. Jak się stanie w praktyce przekonamy się w sobotę lub niedzielę. Credit: SDO

Zaktualizowany model WSA-Enlil sugeruje dotarcie tego CME do naszej planety 20.07 około godz. 11:00 UTC (13:00 CEST) z prognozowanym wzrostem gęstości wiatru do 15 protonów/cm3 i prędkości wiatru do 350 km/sek. - to mizerne parametry, ale jeśli porcji gęstszego wiatru towarzyszyłoby nasilone pole magnetyczne niewykluczone, że wyrzut byłby w stanie wzbudzić aktywność geomagnetyczną. Model agencji NASA podobnie sugeruje niemal bezpośrednie uderzenie CME w Ziemię 20.07 około godz. 00:00 UTC (02:00 CEST), a więc o około 11 godzin wcześniej.

 
Po lewej: koronalny wyrzut masy o słabo zarysowanej, ale ewidentnej strukturze full-halo, wyrzucony niemal bezpośrednio w kierunku Ziemi, pomimo korzystnego umiejscowania źródła zjawiska nie należał do energetycznie uwolnionych. O ile modele SWPC i NASA są bliskie trafnej predykcji, podróż tego CME do Ziemi powinna zająć ponad 3 dni, przynosząc nam uderzenie dopiero w sobotę. Credit: LASCO. Po prawej: model agencji NASA sugeruje dotarcie tego CME do Ziemi w noc z 19 na 20.07 około godz. 00:00 UTC (02:00 CEST) +/-7 godzin. Ukierunkowanie wyrzutu jest w tym modelu bardzo korzystne i dość dobrze pokrywające się ze zdjęciami z LASCO, ale sam wyrzut nie jest ani zbyt gęsty, ani szybki, co może utrudnić mu większy wpływ na aktywność geomagnetyczną jeśli cechy pola magnetycznego, które ze sobą niesie okażą się niesprzyjające. Credit: NASA

Z kolei w środę region aktywny 3743 wyprodukował dość silny już rozbłysk klasy M5.0 z maksimum o godz. 06:39 UTC, po którym nastąpił drugi szczyt (M3.4) o godz. 07:08 UTC. Każdemu z maksimum tego zjawiska towarzyszyła emisja radiowa typu II i IV. Temu rozbłyskowi także towarzyszyło uwolnienie CME, jednak zdjęcia z korongorafu LASCO sugerują bardzo niewielką erupcje, jednak i ją najnowsza wersja modelu agencji SWPC uwzględnia w prognozie sugerując dotarcie do Ziemi 21.07 około godz. 01:00 UTC (03:00 CEST), z możliwym ponownym wzrostem gęstości, ale bez istotnej zmiany w prędkości, która miałaby się zbliżyć do 380-400 km/sek.

Wszystko to stanowi parametry bardzo przeciętne. Nie mniej gdyby warunki pola magnetycznego w nadciągających CME okazały się sprzyjające, niewykluczone, że prognozowane cechy wiatru słonecznego okażą się wystarczające do wywołania pierwszej w lipcu burzy magnetycznej podczas najbliższego weekendu.

AKTUALIZACJA 18.07.2024: SWPC wydała prognozę słabej burzy magnetycznej kategorii G1 na sobotę.

W razie rozwoju sytuacji wpis zostanie zaktualizowany.

Autorski komentarz do bieżącej aktywności słonecznej - podstrona
Solar Update
Warunki aktywności słonecznej i geomagnetycznej wraz z objaśnieniami nt. interpretacji danych dostępne na podstronie Pogoda kosmiczna


  f    t    yt   Bądź na bieżąco z tekstami, zapowiedziami, alarmami zorzowymi i wiele więcej - dołącz do stałych czytelników bloga na Facebookuobserwuj blog na Twitterzesubskrybuj materiały na kanale YouTube lub zapisz się do Newslettera.

Komentarze