W ostatnich dniach aktywność słoneczna z niemal zerowej przeszła znów na nieco wyższe poziomy, przynosząc nam serię zjawisk, jakie mogą okazać się warte zainteresowania. Było ich na tyle sporo, że dokonuję ich zbiorczego przytoczenia w ramach dzisiejszego wpisu zamiast rozdrabniać je pojedynczo do osobnych wpisów. Część wydarzeń wspomnianych w opracowaniu może doczekać się kontynuacji po tym weekendzie, co w razie potrzeby będzie bieżąco aktualizowane w tym tekście.
Rozbłysk klasy C3.0 (26.08.2021)
W czwartek grupa plam 2859 znajdująca się nieopodal centrum tarczy słonecznej na północ od równika wyemitowała słaby rozbłysk klasy C3.0 - gdyby zjawisko nie okazało się eruptywne, nie byłoby tu nad czymkolwiek zawiesić oka. Tym razem jednak rozbłyskowi towarzyszył koronalny wyrzut masy typu "partial-halo" - uwolniona materia widoczna na zdjęciach z koronografu LASCO rozprzestrzenia się na długości około 270 stopni wokół tarczy słonecznej, co w związku z pozycją obszaru 2859 daje pewność skierowania co najmniej pewnej części tego CME w stronę Ziemi. Czy będzie to najgęstsza część czy tylko jeden ze słabszych fragmentów wyrzutu przekonamy się dopiero po jego dotarciu. Uderzenie CME w Ziemię według modelu WSA-Enlil opracowanego przez SWPC prognozowane jest w poniedziałek, 30 sierpnia około 02:00 CEST (+/-7 godzin). Biorąc pod uwagę bardzo słabą siłę rozbłysku i relatywnie niską prędkość uwolnienia CME wynoszącą około 500 km/sek. (która następnie wraz z ruchem ku Ziemi ulega zmniejszeniu) nie wydaje się wysoce prawdopodobne, aby mogła rozwinąć się z tego znacząca aktywność geomagnetyczna, nie mniej aktywne warunki (Kp=4) z okresowymi wzrostami do słabej burzy magnetycznej kategorii G1 w okresie 30-31 sierpnia należy brać pod uwagę.
Animacje: po lewej słaby koronalny wyrzut masy (CME) po rozbłysku klasy C3.0; po prawej rozbłysk klasy C3.0 w długości fali 191 angstremów z sondy SDO. Credit: SOHO/LASCO C3/SDO
Model WSA-Enlil sugeruje uderzenie CME 30 sierpnia około 00:00 UTC (02:00 CEST +/-7 godzin). Prędkość i gęstość wiatru słonecznego po uderzeniu nie powinny być znaczące; być może wystarczą dla zaistnienia słabej burzy magnetycznej. Credit: SWPC
Rozbłysk klasy C7.3 (27.08.2021)
W piątkowy wieczór o godz. 23:09 CEST doszło do silniejszego niż w czwartek, jednak w ogólnym rozrachunku także słabego rozbłysku klasy C7.3 w nowo uformowanej grupie plam 2860 znajdującej się w centrum tarczy na południe od słonecznego równika. Tym razem z rozbłyskiem nie był powiązany koronalny wyrzut masy, jednak samo wydarzenie okazało się wstępem do sobotniego poranka.
Rozbłysk klasy M4.7 (28.08.2021)
Obszar aktywny 2860 w sobotni poranek popisał się jeszcze silniejszym zjawiskiem, tym razem już zdecydowanie ważnym z punktu widzenia aktywności geomagnetycznej rozbłyskiem klasy M4.7, będącym najsilniejszym zjawiskiem od czasu rozbłysku klasy X1.5 z 3 lipca br. Rozbłyskowi towarzyszyła emisja radiowa typu II i IV oraz blackout radiowy poziomu R1 na osłonecznionej części Ziemi. Rozbłyskowi towarzyszył koronalny wyrzut masy, jednak biorąc pod uwagę energię rozbłysku - jest on rozczarowujący: jego rozpiętość była niewielka, a skierowanie przeważającej jego części, niemal wręcz całości na południe od linii Słońce-Ziemia sprawia, że trudno oczekiwać wzmożonej aktywności geomagnetycznej w efekcie tego wydarzenia. Niewykluczone, że skrajna najsłabsza część tego CME muśnie Ziemię 1 września około 04:00 CEST (+/- 7 godzin), jednak zaistnienie burzy magnetycznej wydaje się jeszcze mniej prawdopodobne, niż na skutek spodziewanego uderzenia CME z rozbłysku klasy C3.0, który to wyrzut nie był energicznie uwolniony, ale za to bardzo korzystnie ukierunkowany na Ziemię. Tutaj model jest znacznie mniej optymistyczny i wskazuje możliwość dotarcia najbardziej skrajnej, słabej pod względem gęstości i prędkości części wyrzutu, z pomijalnymi skutkami dla aktywności geomagnetycznej.Po lewej: rozbłyskl klasy M4.7 w długości fali 94 angstremów (Credit: SDO); po środku: animacja zdjęć z koronografu COR2 sondy STEREO-A ukazująca CME po rozbłysku klasy M4.7 z widocznym odchyleniem na południe od linii Słońce-Ziemia (Credit: STEREO); po prawej: model WSA-Enlil prognozuje dotarcie skrajnej najsłabszej części CME z tego rozbłysku 1 września około godz. 02:00 UTC (04:00 CEST +/-7 godzin) z prawdopodobnie bardzo niewielkimi efektami w aktywności geomagnetycznej (Credit: SWPC)
Obszar aktywny 2860
Pocieszeniem po niedosycie z powodu miałkości CME sugerowanej danymi z koronografów po rozbłysku klasy M4.7 niech będzie fakt, iż obszar aktywny 2860 jest dynamicznie rozwijającą się grupą plam o polu magnetycznym typu beta-gamma, czyniącym kompleks zdolnym do produkowania silnych zjawisk. Kolejne rozbłyski klasy M pozostają bardzo prawdopodobne w przeciągu nadchodzących kilku dni, a z uwagi na położenie tego regionu w centrum tarczy słonecznej, potencjalnie każde takie zjawisko w połączeniu z dobrze skierowanym CME może okazać się geoefektywne. Obszar 2860 jest ponadto znakomitym celem dla amatorskich obserwacji Słońca, które warto wykonać w najbliższych 2-3 dniach dla przyjrzenia się tej jednej z najokazalej rozbudowanych grup plam powstałych w ramach coraz śmielej przebudzającego się 25. cyklu aktywności słonecznej. W przypadku zamiaru obserwacji tej oraz innych grup plam pamiętajmy zawsze o zasadach bezpieczeństwa, gdyż nierozważne obcowanie ze Słońcem i sprzętem optycznym może grozić okaleczeniem oczu i trwałą utratą wzroku.
Tarcza słoneczna - stan z 29.08.2021 r. oraz zbliżenie na obszar aktywny 2860. Credit: SDO
Bieżący komentarz do aktualnej aktywności słonecznej można śledzić na podstronie Solar Update
Warunki aktywności słonecznej i geomagnetycznej na żywo wraz z objaśnieniami nt. interpretacji danych na podstronie Pogoda kosmiczna
f t Bądź na bieżąco z tekstami, zjawiskami astronomicznymi, alarmami zorzowymi i wszystkim co ważne dla amatora astronomii - dołącz do stałych czytelników bloga na Facebooku, obserwuj blog na Twitterze bądź zapisz się do subskrybentów kwartalnego Newslettera.
Komentarze
Prześlij komentarz
Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy
W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"