Rozpoczyna się okres porannej widoczności Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na polskim niebie. Na obserwatorów, którzy pofatygują się na podziwianie orbitalnego kompleksu przed wschodem Słońca, czekają dodatkowo zimowe gwiazdozbiory wraz z dwiema najjaśniejszymi planetami Układu Słonecznego, które ISS będzie mijała w bardzo niedalekiej odległości.
W najbliższym tygodniu stacja ISS widoczna będzie 10 razy, często przekraczając jasność -2,5 mag, a w w najefektowniejszych przelotach osiągając jasność -3,0 mag. Dwutygodniowy okres widoczności porannej jest zapowiedzią nadchodzącego okresu widoczności wieczornej, który rozpocznie się w połowie następnego miesiąca. W najbliższym tygodniu widoczność ISS kształtować się będzie następująco:
Podane koordynaty mogą nieznacznie się różnić w zależności od lokalizacji obserwatora. Trajektoria przelotów na tle gwiazd dostępna jest po kliknięciu w każdą datę. Sortowanie wg: data, jasność maksymalna (wyrażona w mag), godz. początku przelotu, wysokość (wyrażona w stopniach), azymut, godz. maksimum, wysokość (wyrażona w stopniach), azymut, godz. zakończenia przelotu, wysokość (wyrażona w stopniach), azymut.
źródło: heavens-above.com
Komentarze
Prześlij komentarz
Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy
W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"