Drugi dzień z rzędu aktywność słoneczna pozostaje nieco podwyższona. Za sprawą przechodzenia przez widoczną z Ziemi tarczę gwiazdy grupę plam o numeracji 1513 notuje się większą ilość rozbłysków. Po wczorajszym zjawisku o sile M2.4 wystąpiła seria słabszych klasy C. Niektóre z nich posiadały stosunkowo dużą rozpiętość czasową. Po rozbłysku M2.4 i serii rozbłysków klasy C, 29 dzień czerwca przyniósł następną flarę o sile M2.2.
Rozbłysk rozpoczął się wytwarzać o godz. 11:13 czasu polskiego. 7 minut później nastąpiło maksimum o sile M2.2. Za sprawą bardzo krótkiej fazy maksymalnej, która trwała zaledwie kilkadziesiąt sekund, szanse na koronalny wyrzut masy są niewielkie. Bardziej prawdopodobne jest za to powstanie kolejnych rozbłysków klasy M w najbliższych godzinach. Grupa 1513 znajduje się z każdym dniem coraz bliżej centralnej części tarczy i ewentualne zjawiska towarzyszące rozbłyskom z tego obszaru będą miały szanse być skierowane w kierunku Ziemi.
Wykres dzisiejszego rozbłysku - maksimum M2.2 przypadło na godz. 11:20 CEST. (NOAA) |
Wiatr słoneczny przedostający się przez dziurę koronalną dotrze do ziemskiego pola magnetycznego około 2-3 lipca. (SDO) |
Do Ziemi zmierza jednak wiatr słoneczny przedostający się przez dziurę koronalną, która obecnie usytuowana jest w centralnej części tarczy. Jej dotarcie do do ziemskiego pola magnetycznego prognozuje się na okolice 2-3 lipca. Na najbliższą dobę szacuje się 30% szans na kolejne rozbłyski klasy M i 1% szans na zjawiska klasy X.
Komentarze
Prześlij komentarz
Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy
W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"