W sierpniu już od samego początku obserwacje nocnego nieba zapowiadają się bardzo ciekawie. A że obserwatorzy dysponują już (choć minimalnie) nocą astronomiczną, niebo będzie zauważalnie ciemniejsze od tego z początków lipca, choć w pierwszej połowie miesiąca może przeszkadzać Księżyc (6 sierpnia - pełnia z zaćmieniem*)
4 dnia miesiąca zapowiada się ciekawy pokaz dla obserwatorów. 51 minut po północy największa z planet, Jowisz, zakryje gwiazdę 45 Cap o jasności niemal 6 mag (gwiazdozbiór Koziorożca). Tego samego dnia tyle, że o 3 nad ranem nasz jedyny satelita znajdzie się w apogeum, czyli punkcie swojej orbity położonym najdalej od Ziemi. Pod koniec 4 sierpnia o 23:48 dojdzie do częściowego zaćmienia Europy przez cień Ganimedesa.
6 sierpnia o 21:25 dojdzie do koniunkcji pełnego Księżyca z Jowiszem (odległość 2 stopnie).
7 sierpnia o 2:00 Księżyc znajdywać się będzie 2,5 stopnia od Neptuna. Dzień później o godzinie 3:12 Księżyc dwa dni po pełni odkryje gwiazdę SAO 146135 o jasności 6,16 magnitudo. Ze względu na dużą jasność satelity obserwacja należeć będzie do trudniejszych.
Cały czas można już wypatrywać meteorów z roju Perseidów. W tym roku maksimum przewidywane jest na 12 sierpnia, lecz o porze, kiedy będzie jeszcze za jasno by je dostrzec. Nie znaczy to oczywiście, że nie warto wybrać się na obserwacje. Perseidy to jeden z rojów, które nigdy nie zawodzą jeżeli chodzi o intensywność zjawisk. Niekiedy można dostrzec nawet 90 sztuk w ciągu godziny.
Komentarze
Prześlij komentarz
Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy
W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"